-
Úhrady dokladů v systémech KOSTKA Pro je možné provádět v modulu Finance. Zde je možné pro úhradu dokladu využít jednu z možností Pokladna (POK), Bankovní účet (BAN) nebo Speciální úhrada (SPU). Z toho plyne, že v systému není možné prohlásit doklad za uhrazený, bez odpovídajících dokladů o úhradě.Bankovní účet
Nejčastějším případem je úhrada dokladu obratem na bankovním účtu. Jedná se jak o doklady odběratelské, tak dodavatelské. Takže v případě dodavatelských dokladů, pouze vytvoření příkazu k úhradě, doklad neuhradí. Za úhradu se považuje až příslušný obrat na bankovním účtu. Nejzákladnějším způsobem je zápis obratů na bankovním účtu ručně v pravidelných intervalech. To je ale možné lehce nahradit automatickým načtením elektronických bankovních výpisů. Tento postup obsahuje i automatiku párování plateb k dokladům, kde je možné způsob párování upravit podle vlastních preferencí.Pokladna
Pokladní doklad slouží k hotovostní úhradě dokladu. Lze ho lehce vytvořit nad příslušným dokladem tlačítkem v nástrojovém pruhu, kdy dojde k automatickému vytvoření kompletního podkladního dokladu. Zde je možný tisk pokladní stvrzenky. Pokud je v systému KOSTKA Pro využíván modul maloprodejna, dochází k vytváření pokladních dokladů hromadně, na základě denních uzávěrek.Speciální úhrada
Všechny ostatní úhrady dokladů zvládne speciální úhrada. Jedná se zápočty dokladů, kurzové rozdíly, přeplatky/nedoplatky, atp. Speciální úhrady je také možné zapisovat ručně. Nebo vytvářet pomocí funkcí nabízených v modulu Finance.Okruh speciálních úhrad je zvláštní tím, že nemá účtovací předpisy. Při účtování speciálních úhrad jsou použity účtovací předpisy hrazených dokladů.
V modulu Finance jsou nástroje, jak zjistit aktuální uhrazenost dokladů. A to jak dodavatelských, tak odběratelských. Nicméně i samotné doklady mají informaci o úhradě na záložce Přehled úhrad. Zde může být jedna nebo více úhrad různých okruhů. Do úhrady dokladu se započítají pouze realizované doklady o úhradě, je zde ale možnost započítat i doklady nerealizované. Modul pracuje s aktuálním stavem dokladů. Pokud je potřeba zjistit uhrazenost dokladů, jaká byla k určitému datumu, je možné použít uživatelské dotazy v modulu Finance. Zde je možné zadat datum platby do, což může být například konec roku.V dalším pokračování článku si proberem úhrady dokladů podrobněji.
-
Pro technické zhodnocení si nejdříve nalezněte potřebný majetek v nabídce Program – Majetek – Karty majetku, nebo volbou v nabídce Program – Majetek – Změny. V obou případech se objeví obrazovka se zadáním změny.
V případě, že zvolíte cestu přes kartu majetku, je potřeba si na vybraném majetku zvolit záložku Zařazení viz obrázek.Podmínka pro technické zhodnocení je taková, že v daném měsíci nesmí být provedeny odpisy na určeném majetku např. při technickém zhodnocení k 12.8.2023 nesmí být proveden účetní ani daňový odpis za měsíc 08.
Stiskněte tlačítko v pravém dolním rohu s názvem Změny v evidenci majetku - zobrazí se vám nové okno, které již znáte ze zařazení majetku. Zde je potřeba vybrat záložku detail položky, dát nový a vyplnit potřebné informace: minimálně datum změny a částku, doporučujeme dodat i text změny pro lepší přehlednost.
V jednom měsíci je možné provést i více zhodnocení: může být např. prodán starý motor u automobilu, ale následně může ve stejném měsíci dojít také ke koupi nového motoru. V tomto případě bude jedno technické zhodnocení s mínusem (prodej) a následně s plusovou hodnotou (koupě).
Pro přepočet odpisů je potřeba stisknout tlačítko Provést změnu při tvorbě technického zhodnocení. Zároveň se navýší případně sníží pořizovací a zůstatková hodnota majetku. Doporučujeme i udělat kontrolu případně úpravu odpisového plánu.
Provedení změn v evidenci majetku jsou nevratné akce, proto jejich provedení věnujte mimořádnou pozornost. Je povoleno mazat již provedené změny v evidenci majetku za předpokladu, že změna není zaúčtována a není závazná (čili není zaškrtnuto Změna provedena viz obrázek).
-
Budete-li někdy chtít změnit přihlašovací jméno uživatele, například z důvodu změny příjmení, nedoporučujeme přepisovat stávající profil uživatele, ale vytvořit nového uživatele a od toho stávajícího uživatele převzít práva.
Změnou přihlašovacího jména se totiž na SQL serveru z veškerých databází uživatel smaže a založí se nový, to znamená, že přijde i o veškerá přidělená práva, která měl nastavená. Tím, že uživateli nastavíte přístupová práva do IS KOSTKA v jedné databázi, sice budou svítit zelené semaforky i u práv v ostatních databázích, ale není tomu úplně tak. V těchto dalších databázích bude potřeba vypnout a zapnout přístup do databáze (semaforek natočit na červenou a pak na zelenou), a tím uživatel přijde o veškerá oprávnění, která měl nastavená. Proto je výhodnější práva jednoduše převzít.
-
Někdy se může stát, že po provedení plánovaného upgradu připravíme EXE soubor (například s opravou), vystavíme ho na FTP disk a v e-mailu vám pošleme odkaz, abyste si EXE stáhli.Jak postupovat:
- Soubor si stáhněte k sobě na stanici kliknutím na odkaz.
- Tento soubor bude mít příponu ZIP a najdete ho ve složce Stažené soubory.
- ZIP soubor rozbalte
- pravé tlačítko myši a Extract files... - vyberte Plochu
- nebo ZIP dvojklikem otevřte, pomocí Ctrl+C zkopírujte a Ctrl+V vložte na Plochu). - Máte-li otevřenou Kostku, zavřete ji.
- Najděte složku C:\Program Files (x86)\KOSTKA9\ , resp. na 32bitových počítačích C:\Program Files\KOSTKA9\.
- Z Plochy vyjměte soubor kostka.exe pomocí Ctrl+X a vložte (Ctrl+V) do připravené složky v Program Files:
- nepřetahovat myší, ale vyjmout a vložit
- musíte být Správce svého počítače
- potvrďte dotaz Nahradit - Zkontrolujte Vlastnosti (pravé tlačítko myši –> Vlastnosti –> na záložce Obecné může být dole informace o zabezpečení: „soubor pochází u jiného počítače a mohl být zablokován“ – v tom případě zaškrtněte Odblokovat, případně v anglické verzi stiskněte tlačítko Unblock a potvrďte OK.
- Kostku nyní spustíte běžným způsobem (ikonou na ploše nebo v liště, případně dvojklikem na právě nahrazeném EXE souboru).
Soubor kostka.exe je potřeba nahradit na všech stanicích, kde se má připravená úprava v Kostce projevit. -
Dne 1. 2. 2023 nabyl účinnosti zákon č. 216/2022 Sb., kterým byla do zákona č. 589/1992 Sb. vložena právní úprava slevy na pojistném. Sleva náleží zaměstnavateli jen za zaměstnance v pracovním nebo služebním poměru (nelze uplatnit slevu např. ze zaměstnání na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr). Okruh zaměstnanců, za které zaměstnavatel může uplatnit slevu, je stanoven tak, aby se jednalo o osoby, jež z důvodu různých životních situací často nejsou schopny pracovat po stanovenou týdenní pracovní dobu. Proto je také podmínkou (až na jednu výjimku) sjednání kratší pracovní nebo služební doby, a to v rozsahu nejméně 8 a nejvíce 30 hodin týdně.
V IS KOSTKA jsme v upgrade 7.7.201 začlenili uvedenou možnost slevy na pojistném. Sleva na pojistném se dotkla několika částí, které si podrobněji dále popíšeme a je možné ji uplatňovat od zpracování mezd za únor 20223, tedy v březnu.
Oznámení záměru uplatnění slevy na pojistném u zaměstnance
Nejpozději před podáním výkazu „Přehled o výši pojistného“ za 2/2023 je potřeba oznámit záměr uplatňování slevy na pojistném u zaměstnance(ů) na ČSSZ. Zákon určuje, že s žádostí o slevu na pojistném musí být obeznámen zaměstnanec. Jedná se hlavně o seznámení zaměstnance s povinností informovat zaměstnavatele o změnách s dopadem na podmínky uplatnění slevy a v případě porušení této povinnosti, o plynoucích sankcích.
V IS KOSTKA jsme připravili do modulu mzdy novou část se „Záměr uplatňovat slevu na pojistném“, kterou je možné vybrat z nabídky Program, Mzdy a personalistika, Záměr uplatňovat slevu na pojistném. Po volbě této možnosti se otevře nové okno. Volbou "Nový doklad" se zapíše nové podání. Vyplnit je potřeba typ podání uplatnění/skončení/storno, datum oznámení od nebo do, vybrat zaměstnance (s přesností na pracovní poměr). Následně údaje uložit. Prvním krokem by tedy mělo být vytištění tiskové sestavy „Informace pro zaměstnance o uplatnění slevy“. Tato sestava se tiskne pro jednoho zaměstnance a je připravena k potvrzení jak zaměstnavatelem, tak zaměstnancem. Následujícím krokem je pak export datové věty pro portál ČSSZ (OZUSPOJ23), kde je možné záměr načíst a odeslat, znovu pouze pro jednoho zaměstnance. Typ podání storno není chápán jako storno přecházejícího podání, ale zrušení všech podání u zaměstnance.
Zde může dojít k situaci, že je záměr odmítnut ČSSZ, protože o slevu na uvedeného pracovníka již zažádal jiný zaměstnavatel. To by bylo v situaci, kdy by zaměstnanec neupozornil zaměstnavatele při podpisu „Informace pro zaměstnance o uplatnění slevy“, že již slevu podepsal u jiného zaměstnavatele. Následně je pak možné pro vlastní potřeby vytisknout samotné oznámení záměru.
Zpracování slevy na pojistném v modulu Mzdy
Sleva na pojistném se projevila v první řadě v parametrech mezd v části „Parametry sociálního pojištění“. Zde je uveden nový parametr „Procento slevy na poj… “ a upgrade do tohoto parametru uvedl 5% platných od 02/2023. Pro potřeby hlídání oprávněnosti slev je do parametrů „Ostatní legislativní parametry“ přidán parametr „Průměrná mzda“ a upgrade zde uvedl částku 40324 platnou od 01/2023. Další změna je ve mzdových složkách, kde je zavedena nová pomocná složka X7S1 – Základ pro slevu na SP (firma), která slouží jako informace o tom, že na zaměstnance je uplatňována sleva na pojistném. Dále je zavedena nová složka 7896 – Sleva na odvodu SP (firma). U této mzdové složky upgrade doplnil účtovací předkontace do Program, Účetnictví, Číselníky, Účtovací předpisy mezd. Zde je potřeba zkontrolovat předkontace, popřípadě upravit. Dále je upraven výpočet mezd tak, že u zaměstnanců se slevou na pojistném jsou do výstupních složek generovány nové složky v případě, že zaměstnanec vyhověl kontrolám při výpočtu. Je potřeba zmínit, že podmínky pro slevu musí být splněny celý měsíc a že program není schopen kontrolovat všechny skutečnosti, které opravňují ke slevě na pojistném. První část kontrol probíhá při nastavení slevy na odvodu sociálního pojištění v „Mzdové údaje k prac. Poměru“ na záložce „Daně, odvody“. Kontrolováno je:
- kód pracovního poměru (PP-Standardní prac.poměr)
- uvedení slevy jen na jednom PP
- důvod (vyplnění, věk nad 55, věk pod 21, student, zdrav.postiž.)
- týdenní úvazek (je-li uveden u všech PP, je-li v součtu v daném rozsahu 8-30 hodin)
Při samotném zpracování mzdy zaměstnance se provádějí ještě následující kontroly:
- součet všech základů s kódem PP nesmí být vyšší než 1.5násobek průměrné mzdy
- odpracované hodiny celkem za všechny PP nesmí přesáhnout limit 138 hodin (limit je případně přepočten nástupem a výstupem). Odpracované hodiny se nekontrolují v případě, že se jedná o důvod g) věk pod 21 let
- základ ze všech PP připadající na hodinu nesmí být vyšší než 1,15 % průměrné mzdy.
Program nekontroluje následující skutečnosti:
- Zaměstnanec pečuje o dítě mladší 10 let. Zaměstnanec nemusí mít dítě uvedeno v modulu Mzdy.
- Zaměstnanec pečuje o osobu blízkou.
- Zaměstnanec se připravuje na budoucí povolání.
- Zaměstnanec v období 12 měsíců nastoupil na rekvalifikaci.
Je tedy potřeba věnovat pozornost protokolu o zpracování mzdy. U pracovníků s více pracovními poměry je třeba nejdříve vypočítat mzdu u těch pracovích poměrů, kde se sleva neuplatňuje a jako poslední zpracovat ten, kde se sleva uplatňuje. Při opačném pořadí zpracování je třeba zpracovat mzdu pro poměr se slevou znovu. Kontrola rozsahu hodin a částek se provádí za všechny pracovní poměry ju zaměstnavatele.
Dále jsou změny provedeny v částech Odvod sociálního pojištění (tiskové sestavy) a Přehled vyměřovacích základů (tiskové sestavy, exportní šablony). Poslední změněnou částí je pak tvorba hromadného příkazu k úhradě z modulu Mzdy.
Nastavení slevy u zaměstnance
Samotné nastavení slevy se provede v okně „Mzdové údaje prac.poměru“ na záložce „Daně, odvody“. Zde je potřeba v případě slevy na pojistném zadat nový záznam kopií původního, s platností od 02/2023 a do volby „Sociální pojištění“ vybrat volbu „Sleva na pojistném“. Dále pak důvod slevy, který bude uveden na výkazu do SP. Je možné, že zaměstnanec má více důvodů pro slevu na pojistném. V případě zániku aktuálně uváděného důvodu pro slevu na pojistném, je potřeba tento údaj aktualizovat. Při hlášení záměru se na ČSSZ neuvádí ani záměr, ani pracovní poměr.
Výstupy z mezd jsou upraveny tak, aby odpovídaly změnám platným od 02/2023. Ve výstupech je sleva na pojistném počítána jako 5% ze součtu všech vyměřovacích základů, výsledná částka je zaokrouhlena tak, jak je uvedeno v zákoně.
-
Ve Sbírce zákonů byl dne 28. prosince 2022 vyhlášen zákon č. 458/2022 Sb., kterým se zrušuje zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, ve znění pozdějších předpisů, a mění a zrušují další související právní předpisy, což znamená, že systém EET nebude od 1. ledna 2023 funkční.
Proto si v IS KOSTKA EET vypněte v Program ->Finance->EET-> Nastavení pro EET-> Systémová nastavení pro EET
Registrace tržeb je zapnuta - odškrtněte, pokud nemá systém EET evidovat a registrovat.
-
Pokud Vám chyběla částka celkem (bez DPH) v seznamu dokladů PRI/VYD, nově si tento sloupečen můžete přidat.
Před přidáním samotného sloupečku je potřeba si v Nástroje -> Nastavení -> Oblast nastavení: Skladové hospodářství -> Lokální III zaškrtnout:Zobrazovat částku celkem v hlavičce PRI/VYD
Zobrazovat částku celkem v hlavičce PRI/VYD - celkové částky dokladu se standardně zobrazují v okénku Ceny; pokud si pro PRI a VYD přejete, aby celková částka (bez DPH, v měně dokladu) byla zobrazována i v seznamu hlaviček, zaškrtněte tuto předvolbu. Mějte prosím na paměti, že to může zpomalit zobrazení oken Příjemky a Výdejky.
Po zašktrnutí tohoto nastavení si můžete v veznamu PRI/VYD přidat samotný sloupeček Bez DPH celkem. Návod na přidání sloupečku naleznete v tomto článku: Přidání sloupců .
-
Pokud Vám chyběla částka celkem (bez DPH) v seznamu dokladů POP/OBJ a NAB/ZAK , nově si tento sloupečen můžete přidat.
Před přidáním samotného sloupečku je potřeba si v Nástroje -> Nastavení -> Oblast nastavení: Skladové hospodářství -> Lokální III zaškrtnout:Zobrazovat částku celkem v hlavičce POP/OBJ
Zobrazovat částku celkem v seznamu POP/OBJ - celkové částky dokladu se standardně zobrazují v okénku Ceny; pokud si pro POP a OBJ přejete, aby celková částka (bez DPH, v měně dokladu) byla zobrazována i v seznamu hlaviček, zaškrtněte tuto předvolbu. Mějte prosím na paměti, že to může zpomalit zobrazení oken Poptávky a Objednávky.
Před přidáním samotného sloupečku je potřeba si v Nástroje -> Nastavení -> Oblast nastavení: Odbyt a prodej -> Lokální II zaškrtnout:Zobrazovat částku celkem v hlavičce NAB/ZAK
Zobrazovat částku celkem v seznamu NAB/ZAK - celkové částky dokladu se standardně zobrazují v okénku Ceny; pokud si pro POP a OBJ přejete, aby celková částka (bez DPH, v měně dokladu) byla zobrazována i v seznamu hlaviček, zaškrtněte tuto předvolbu. Mějte prosím na paměti, že to může zpomalit zobrazení oken Nabídky a Zakázky.
Po zašktrnutí tohoto nastavení si můžete v seznamu POP/OBJ a NAB/ZAK přidat samotný sloupeček Bez DPH celkem. Návod na přidání sloupečku naleznete v tomto článku: Přidání sloupců .