-
Někdy se může stát, že po provedení plánovaného upgradu připravíme EXE soubor (například s opravou), vystavíme ho na FTP disk a v e-mailu vám pošleme odkaz, abyste si EXE stáhli.Jak postupovat:
- Soubor si stáhněte k sobě na stanici kliknutím na odkaz.
- Tento soubor bude mít příponu ZIP a najdete ho ve složce Stažené soubory.
- ZIP soubor rozbalte
- pravé tlačítko myši a Extract files... - vyberte Plochu
- nebo ZIP dvojklikem otevřte, pomocí Ctrl+C zkopírujte a Ctrl+V vložte na Plochu). - Máte-li otevřenou Kostku, zavřete ji.
- Najděte složku C:\Program Files (x86)\KOSTKA9\ , resp. na 32bitových počítačích C:\Program Files\KOSTKA9\.
- Z Plochy vyjměte soubor kostka.exe pomocí Ctrl+X a vložte (Ctrl+V) do připravené složky v Program Files:
- nepřetahovat myší, ale vyjmout a vložit
- musíte být Správce svého počítače
- potvrďte dotaz Nahradit - Zkontrolujte Vlastnosti (pravé tlačítko myši –> Vlastnosti –> na záložce Obecné může být dole informace o zabezpečení: „soubor pochází u jiného počítače a mohl být zablokován“ – v tom případě zaškrtněte Odblokovat, případně v anglické verzi stiskněte tlačítko Unblock a potvrďte OK.
- Kostku nyní spustíte běžným způsobem (ikonou na ploše nebo v liště, případně dvojklikem na právě nahrazeném EXE souboru).
Soubor kostka.exe je potřeba nahradit na všech stanicích, kde se má připravená úprava v Kostce projevit. -
Dne 1. 2. 2023 nabyl účinnosti zákon č. 216/2022 Sb., kterým byla do zákona č. 589/1992 Sb. vložena právní úprava slevy na pojistném. Sleva náleží zaměstnavateli jen za zaměstnance v pracovním nebo služebním poměru (nelze uplatnit slevu např. ze zaměstnání na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr). Okruh zaměstnanců, za které zaměstnavatel může uplatnit slevu, je stanoven tak, aby se jednalo o osoby, jež z důvodu různých životních situací často nejsou schopny pracovat po stanovenou týdenní pracovní dobu. Proto je také podmínkou (až na jednu výjimku) sjednání kratší pracovní nebo služební doby, a to v rozsahu nejméně 8 a nejvíce 30 hodin týdně.
V IS KOSTKA jsme v upgrade 7.7.201 začlenili uvedenou možnost slevy na pojistném. Sleva na pojistném se dotkla několika částí, které si podrobněji dále popíšeme a je možné ji uplatňovat od zpracování mezd za únor 20223, tedy v březnu.
Oznámení záměru uplatnění slevy na pojistném u zaměstnance
Nejpozději před podáním výkazu „Přehled o výši pojistného“ za 2/2023 je potřeba oznámit záměr uplatňování slevy na pojistném u zaměstnance(ů) na ČSSZ. Zákon určuje, že s žádostí o slevu na pojistném musí být obeznámen zaměstnanec. Jedná se hlavně o seznámení zaměstnance s povinností informovat zaměstnavatele o změnách s dopadem na podmínky uplatnění slevy a v případě porušení této povinnosti, o plynoucích sankcích.
V IS KOSTKA jsme připravili do modulu mzdy novou část se „Záměr uplatňovat slevu na pojistném“, kterou je možné vybrat z nabídky Program, Mzdy a personalistika, Záměr uplatňovat slevu na pojistném. Po volbě této možnosti se otevře nové okno. Volbou "Nový doklad" se zapíše nové podání. Vyplnit je potřeba typ podání uplatnění/skončení/storno, datum oznámení od nebo do, vybrat zaměstnance (s přesností na pracovní poměr). Následně údaje uložit. Prvním krokem by tedy mělo být vytištění tiskové sestavy „Informace pro zaměstnance o uplatnění slevy“. Tato sestava se tiskne pro jednoho zaměstnance a je připravena k potvrzení jak zaměstnavatelem, tak zaměstnancem. Následujícím krokem je pak export datové věty pro portál ČSSZ (OZUSPOJ23), kde je možné záměr načíst a odeslat, znovu pouze pro jednoho zaměstnance. Typ podání storno není chápán jako storno přecházejícího podání, ale zrušení všech podání u zaměstnance.
Zde může dojít k situaci, že je záměr odmítnut ČSSZ, protože o slevu na uvedeného pracovníka již zažádal jiný zaměstnavatel. To by bylo v situaci, kdy by zaměstnanec neupozornil zaměstnavatele při podpisu „Informace pro zaměstnance o uplatnění slevy“, že již slevu podepsal u jiného zaměstnavatele. Následně je pak možné pro vlastní potřeby vytisknout samotné oznámení záměru.
Zpracování slevy na pojistném v modulu Mzdy
Sleva na pojistném se projevila v první řadě v parametrech mezd v části „Parametry sociálního pojištění“. Zde je uveden nový parametr „Procento slevy na poj… “ a upgrade do tohoto parametru uvedl 5% platných od 02/2023. Pro potřeby hlídání oprávněnosti slev je do parametrů „Ostatní legislativní parametry“ přidán parametr „Průměrná mzda“ a upgrade zde uvedl částku 40324 platnou od 01/2023. Další změna je ve mzdových složkách, kde je zavedena nová pomocná složka X7S1 – Základ pro slevu na SP (firma), která slouží jako informace o tom, že na zaměstnance je uplatňována sleva na pojistném. Dále je zavedena nová složka 7896 – Sleva na odvodu SP (firma). U této mzdové složky upgrade doplnil účtovací předkontace do Program, Účetnictví, Číselníky, Účtovací předpisy mezd. Zde je potřeba zkontrolovat předkontace, popřípadě upravit. Dále je upraven výpočet mezd tak, že u zaměstnanců se slevou na pojistném jsou do výstupních složek generovány nové složky v případě, že zaměstnanec vyhověl kontrolám při výpočtu. Je potřeba zmínit, že podmínky pro slevu musí být splněny celý měsíc a že program není schopen kontrolovat všechny skutečnosti, které opravňují ke slevě na pojistném. První část kontrol probíhá při nastavení slevy na odvodu sociálního pojištění v „Mzdové údaje k prac. Poměru“ na záložce „Daně, odvody“. Kontrolováno je:
- kód pracovního poměru (PP-Standardní prac.poměr)
- uvedení slevy jen na jednom PP
- důvod (vyplnění, věk nad 55, věk pod 21, student, zdrav.postiž.)
- týdenní úvazek (je-li uveden u všech PP, je-li v součtu v daném rozsahu 8-30 hodin)
Při samotném zpracování mzdy zaměstnance se provádějí ještě následující kontroly:
- součet všech základů s kódem PP nesmí být vyšší než 1.5násobek průměrné mzdy
- odpracované hodiny celkem za všechny PP nesmí přesáhnout limit 138 hodin (limit je případně přepočten nástupem a výstupem). Odpracované hodiny se nekontrolují v případě, že se jedná o důvod g) věk pod 21 let
- základ ze všech PP připadající na hodinu nesmí být vyšší než 1,15 % průměrné mzdy.
Program nekontroluje následující skutečnosti:
- Zaměstnanec pečuje o dítě mladší 10 let. Zaměstnanec nemusí mít dítě uvedeno v modulu Mzdy.
- Zaměstnanec pečuje o osobu blízkou.
- Zaměstnanec se připravuje na budoucí povolání.
- Zaměstnanec v období 12 měsíců nastoupil na rekvalifikaci.
Je tedy potřeba věnovat pozornost protokolu o zpracování mzdy. U pracovníků s více pracovními poměry je třeba nejdříve vypočítat mzdu u těch pracovích poměrů, kde se sleva neuplatňuje a jako poslední zpracovat ten, kde se sleva uplatňuje. Při opačném pořadí zpracování je třeba zpracovat mzdu pro poměr se slevou znovu. Kontrola rozsahu hodin a částek se provádí za všechny pracovní poměry ju zaměstnavatele.
Dále jsou změny provedeny v částech Odvod sociálního pojištění (tiskové sestavy) a Přehled vyměřovacích základů (tiskové sestavy, exportní šablony). Poslední změněnou částí je pak tvorba hromadného příkazu k úhradě z modulu Mzdy.
Nastavení slevy u zaměstnance
Samotné nastavení slevy se provede v okně „Mzdové údaje prac.poměru“ na záložce „Daně, odvody“. Zde je potřeba v případě slevy na pojistném zadat nový záznam kopií původního, s platností od 02/2023 a do volby „Sociální pojištění“ vybrat volbu „Sleva na pojistném“. Dále pak důvod slevy, který bude uveden na výkazu do SP. Je možné, že zaměstnanec má více důvodů pro slevu na pojistném. V případě zániku aktuálně uváděného důvodu pro slevu na pojistném, je potřeba tento údaj aktualizovat. Při hlášení záměru se na ČSSZ neuvádí ani záměr, ani pracovní poměr.
Výstupy z mezd jsou upraveny tak, aby odpovídaly změnám platným od 02/2023. Ve výstupech je sleva na pojistném počítána jako 5% ze součtu všech vyměřovacích základů, výsledná částka je zaokrouhlena tak, jak je uvedeno v zákoně.
-
Ve Sbírce zákonů byl dne 28. prosince 2022 vyhlášen zákon č. 458/2022 Sb., kterým se zrušuje zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, ve znění pozdějších předpisů, a mění a zrušují další související právní předpisy, což znamená, že systém EET nebude od 1. ledna 2023 funkční.
Proto si v IS KOSTKA EET vypněte v Program ->Finance->EET-> Nastavení pro EET-> Systémová nastavení pro EET
Registrace tržeb je zapnuta - odškrtněte, pokud nemá systém EET evidovat a registrovat.
-
Pokud Vám chyběla částka celkem (bez DPH) v seznamu dokladů PRI/VYD, nově si tento sloupečen můžete přidat.
Před přidáním samotného sloupečku je potřeba si v Nástroje -> Nastavení -> Oblast nastavení: Skladové hospodářství -> Lokální III zaškrtnout:Zobrazovat částku celkem v hlavičce PRI/VYD
Zobrazovat částku celkem v hlavičce PRI/VYD - celkové částky dokladu se standardně zobrazují v okénku Ceny; pokud si pro PRI a VYD přejete, aby celková částka (bez DPH, v měně dokladu) byla zobrazována i v seznamu hlaviček, zaškrtněte tuto předvolbu. Mějte prosím na paměti, že to může zpomalit zobrazení oken Příjemky a Výdejky.
Po zašktrnutí tohoto nastavení si můžete v veznamu PRI/VYD přidat samotný sloupeček Bez DPH celkem. Návod na přidání sloupečku naleznete v tomto článku: Přidání sloupců .
-
Pokud Vám chyběla částka celkem (bez DPH) v seznamu dokladů POP/OBJ a NAB/ZAK , nově si tento sloupečen můžete přidat.
Před přidáním samotného sloupečku je potřeba si v Nástroje -> Nastavení -> Oblast nastavení: Skladové hospodářství -> Lokální III zaškrtnout:Zobrazovat částku celkem v hlavičce POP/OBJ
Zobrazovat částku celkem v seznamu POP/OBJ - celkové částky dokladu se standardně zobrazují v okénku Ceny; pokud si pro POP a OBJ přejete, aby celková částka (bez DPH, v měně dokladu) byla zobrazována i v seznamu hlaviček, zaškrtněte tuto předvolbu. Mějte prosím na paměti, že to může zpomalit zobrazení oken Poptávky a Objednávky.
Před přidáním samotného sloupečku je potřeba si v Nástroje -> Nastavení -> Oblast nastavení: Odbyt a prodej -> Lokální II zaškrtnout:Zobrazovat částku celkem v hlavičce NAB/ZAK
Zobrazovat částku celkem v seznamu NAB/ZAK - celkové částky dokladu se standardně zobrazují v okénku Ceny; pokud si pro POP a OBJ přejete, aby celková částka (bez DPH, v měně dokladu) byla zobrazována i v seznamu hlaviček, zaškrtněte tuto předvolbu. Mějte prosím na paměti, že to může zpomalit zobrazení oken Nabídky a Zakázky.
Po zašktrnutí tohoto nastavení si můžete v seznamu POP/OBJ a NAB/ZAK přidat samotný sloupeček Bez DPH celkem. Návod na přidání sloupečku naleznete v tomto článku: Přidání sloupců .
-
V důsledku novelizace prováděcí vyhlášky vyhláškou č. 237/2022 Sb. stanoveny jsou od 20.8.2022 takto:
• 120 Kč až 142 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
• 181 Kč až 219 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
• 284 Kč až 340 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodinV případě stravovacího paušálu je do 19.8.2022 částka 82,60 Kč Od 20.8.2022 je stravovací paušál osvobozen do částky 99,40 Kč.
V IS KOSTKA Pro si pro stravenkový paušál na vaší složce změnte hodnotu částky ve vzorci (např. vst_DNY_SLOŽKY*90)
-
V důsledku novelizace prováděcí vyhlášky vyhláškou č. 237/2022 Sb. stanoveny jsou od 20.8.2022 takto:
• 120 Kč až 142 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
• 181 Kč až 219 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
• 284 Kč až 340 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodinV případě stravovacího paušálu je do 19.8.2022 částka 82,60 Kč Od 20.8.2022 je stravovací paušál osvobozen do částky 99,40 Kč.
V IS KOSTKA Pro si pro stravenkový paušál na vaší složce změnte hodnotu částky ve vzorci (např. vst_DNY_SLOŽKY*90)
-
Od 1.3.2022 je zaměstnavatel povinen za zaměstnance odvádět částku pojistného na financování podpory v době zkrácené práce, tzv. kurzarbeit. Toto pojistné se zkráceně označuje PFP. Částka odvodu se počítá 0,5 % z vyměřovacího základu; procento pro výpočet pojištění v nezaměstnanosti je sníženo z 1 % na 0,5 %.V okně Parametry sociálního pojištění přibyla dvě pole, ve kterých jsou vyplněna procenta pro výpočet pojištění v nezaměstnanosti a pro výpočet pojistného na financování podpory (0,5 % + 0,5 %) v případě, že zaměstnanec spadá do tohoto výpočtu (je v pracovním poměru, případně v právním vztahu jako profesionální sportovec). U ostatních zaměstnanců (například státní zaměstnanci) zaměstnavatel odvádí pojištění v nezaměstnanosti jako dosud (tedy 1 %). Pojistné na financování podpory se odvádí i u těch zaměstnanců, u kterých zaměstnavatel neplatní pojištění v nezaměstnanosti (například u důchodců, kteří mají uzavřenou pracovní smlouvu).
Rozlišení, zda zaměstnanec spadá do výpočtu pojistného na financování podpory je provedeno na pracovním poměru zaměstnance:
Při založení nového pracovního poměru zaměstnance je toto pole automaticky zaškrtnuté; pokud zaměstnanec nespadá do odvodu PFP, pole si odškrtněte.
Pro pojistné na financování podpory byly přidané následující mzdové složky:
- 7880 – Odvod PFP v čase skrátenej práce,zamestnávateľ
- 7885 – Suma mimor.odvodov PFP v čase skrát.práce, firma
- B788 – Základ pre poistne na fin.podpory v čase skr.práce
- C788 – Suma základov pre mimoriadne PFP
- C888 – Neupravený zákl. PFP pri neprav.dohodách
- X788 – Príjmy k PFP nad max.limit
Byl upraven výpočet mezd: spadá-li zaměstnanec do odvodu PFP, příslušné složky se objeví ve vypočítaných složkách mezd.
Pokud je částka odvodu PFP nulová, dané složky v seznamu vypočítaných složek mezd nebudou.
Upraveno bylo i okno Odvod sociálního pojištění:
Údaje o odvodu PFP se zobrazují u jednotlivých zaměstnanců na položkách, ale i na detailu v souhrnu za celou firmu.
Pojistné na financování podpory přibylo i na výplatním lístku: