Do sekce Návody - Účetnictví byl přidám článek Odúčtování výdejek při odvolání skladové uzávěrky.

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(ČR) Daňový kalendář Říjen 2021

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(SR) Daňový kalendář Október 2021

 

 

 

 

Do sekce Návody->Odbyt byl přidán článek Konsignační sklady

V sekci Návody - Obecné byl aktualizován článek Nejčastější potíže při spuštění.

Ve verzi 7.185 bylo upraveno zpracování obalů pro výkaz EKO-KOM. Kromě stávající možnosti, kdy na každém dokladu byl rozepisován počet a druh obalu, je nyní možno použít nový režim, kdy obal a množství přímo přiřadíte ke skladové kartě. To je tedy vhodné, pokud je zboží zabalené vždy ve stejných obalech. Tento způsob práce je jednodušší.

Na skladové kartě v záložce JINÉ:
Ashampoo Snap 2021.09.21 10h53m07s 013

 

stačí stisknout tlačítko OBALY:

Ashampoo Snap 2021.09.21 11h05m10s 014

 

a příslušný obal z číselníku obalů přiřadit a zadat jeho hmotnost, která připadá  na jednotku skladové karty.

Ashampoo Snap 2021.09.21 11h10m36s 015

 

Číselník obalů najdete ve volbě Program ->Skladové hospodářství ->Číselníky ->Obaly

Ashampoo Snap 2021.09.21 11h18m30s 016  

 

Tím je základní práce hotova. Obal je přiřazen ke kartě a jeho zpracování při zápisu dokladu, např. příjemky, probíhá automaticky. Pokud byste zapomněli k nějaké již přidané kartě obal přiřadit, nevadí to, je to možné provést i zpětně.

 

Zpracování podkladů pro výkaz EKO-KOM pak lehce provedete ve volbě Program ->Skladové hospodářství ->Sestavy ->Obaly. Vyberete období, za jaké chcete výpočet provést, případně další výběrová kritéria a sestava se vytvoří.

Ashampoo Snap 2021.09.21 11h27m19s 017

 

Ashampoo Snap 2021.09.21 11h30m49s 019  

Výsledek je možné vytisknout a dle něj výkaz vyplnit.

 

Podrobný popis řešení najdete v HELPu.

 

Pro provoz tohoto nadstavbového modulu je potřeba zakoupit potřebnou licenci. Informace podá Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. .

 

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(SR) Daňový kalendář September 2021

 

 

 

 

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(ČR) Daňový kalendář Září 2021

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(SR) Daňový kalendář August 2021

 

 

 

 

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(ČR) Daňový kalendář Srpen 2021

Od 22.07.2021 je k dispozici upgrade 7.185, který obsahuje tyto hlavní změny:

 

Mzdy

- (SR) Výpočet miezd pripravený na to, že deti od 07/2021 budú mať bonus odstupňovaný podľa troch vekových skupín (koef.=2x, 1,7x, 1x). Užívateľsky netreba nič meniť.

- (SR) Nastavený parameter pre zmenu životného minima od 01.07.2021

 

- (ČR) V parametrech daně ze závislé činnosti byla zrušena maximální měsíční částka uplatnitelná jako daňový bonus
Dále v týchž parametrech byla upravena roční daňová úleva na 2. dítě na 22320,- a na 3. dítě na 27840,-. Dle znění přechodného ustanovení se měsíční částky pro výpočet v roce 2021 němění.

 

Účetnictví

- Snížen počet výstupních sloupců ve výstupu UD Došlé daňové doklady; lze tedy vykázat více možných kombinací.

 

Sklad, Odbyt, Prodej

- Rozšířena struktura pro evidenci výr.č.; podpora pro UDI-kódy (není standardní součástí aplikace).

- (SR) Preverili sme na zapožičanom zariadení, že eKasa FT5000 od VAROS TRADE s novým dátovým úložiskom CHDU je funkčná rovnako ako predchádzajúca eKasa s úložiskom BOWA; netreba v IS KOSTKA nič meniť.

 

Od 1.7.2021 se tato hodnota mění na 218.06€, což je důlžité pro zpracování mezd v SR v auguste za júl. Také se mění bonus na děti - je odstupňovaný dle věku dítěte. Tyto změny jsou součástí upgrade 7.185, který bude distribuován v poslední dekádě července 2021.

Do sekce Návody - Mzdy byl přidán článek Náhrada mzdy za letní tábor

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(SR) Daňový kalendář Júl 2021

 

 

 

 

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(ČR) Daňový kalendář Červenec 2021

 

Prostředí MS Excel je mezi uživateli velmi oblíbené; jednou z jeho nesporných výhod je možnost propojení i s IS KOSTKA. A platí to i v případě, že používáte cloudové služby Microsoft 365 (dříve Office 365).

 

V XLS prostředí pro vás nejen programujeme, ale nově i poskytujeme školení; můžete si vybrat verzi pro začátečníky a mírně pokočilé, nebo verzi pro pokročilé a zdatné zájemce. Aktuálně připravované školení je zaměřeno na zpracování výstupů z IS KOSTKA. Tedy jak přesvědčit to množství sloupců a řádků, aby se tvářilo přehledně a bylo z něj možné vyčíst na první pohled srozumitelné informace.

 

Neoslovila vás tato nabízená sestava témat a máte vlastní představu toho, v čem byste se chtěli v souvislosti s výstupními daty zdokonalit, neváhejte se obrátit na naše Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. . Připravíme školení přesně na míru vaší firmě, nebo třeba i jednotlivcům.

Ve slovenské legislativě dochází ke změnám, které budou zohledněny v připravovaném ugrade. Od  07/2021 bude vyplácen bonus na děti odstupňovaně dle tří věk.skupin. Od 01.07.2021 se mění životní minumum. Parametr pro změnu živ.minima bude nastaven v rámci upgrade. Obě změny se projeví při zpracování mezd za 07/2021.

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(SR) Daňový kalendář Jún 2021

 

 

 

 

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(ČR) Daňový kalendář Červen 2021

Přidali jsme pro vás návod, jak řešit provozní zálohy v pokladně.

Novinky ve verzi 7.184 - k dispozici v týdnu od 17.05.2021

 

SKLAD ODBYT PRODEJ

- Okénko pro výběr/zápis výr čísel/šarží nově umožňuje použít hledání ve sloupci (pravé tlačítko myši v záhlaví sloupce seznamu).

- (SR) Preverili sme na zapožičanom zariadení, že eKasa FT5000 od VAROS TRADE s novým dátovým úložiskom CHDU je funkčná rovnako ako predchádzajúca eKasa s úložiskom BOWA; netreba v IS KOSTKA nič meniť. Záujemcovia o výmenu dátového úložiska si ho môžu dať vymeniť.

IS KOSTKA verzie 184 naviac (s úložiskom CHDU) vie:
  -- viacriadkový text položky: vo FISKAL.CFG je potrebné /a/ (re)definovať obsah riadku v tagu TPRODTXT a /b/ nastaviť max. dĺžku textu položky (tag TPRODTXTMAX).
  -- tlačiť aj textové položky dokladu (typ „text/zľava“), vr. viacriadkového textu - text bude max. tak dlhý, ako je nastavené u tagu TPRODTXTMAX).

 

MZDY

- Při zpracování mzdy program u každého zaměstnance chybně upozorňoval, že "při tomto prac.poměru není nárok čerpat dovolenou". Opraveno.

- (ČR) V okně Žádosti DNP tlačítko "Dočasná PN v upl. 380 dnech" a tam tlačítko pro doplnění údajů: mezi nemocemi vykazovalo chybně i "izolačku". Opraveno. Podobně i v ELDP.

- (SR) V registračnom liste fyz.osoby (RLFO) pribudli dve nové prerušenia (viď https://esluzby.socpoist.sk/portal/#/ ). V súvislosti s touto zmenou bola vytvorená nová XML šablóna pre odosielanie na soc. poisťovňu (pre odosielanie po 18.05.2021).

 

Základní cíl modulu

Základním cílem modulu je vytvořit možnost přidat některé partnery do tzv. černé listiny („blacklistu"), kde budou uvedeni všichni partneři, kteří mají zhoršenou platební morálku. Bude jim moci být nastavena speciální úhrada a splatnost, poté když uživatel KOSTKA Pro SB založí ODF a vyplní partnera, systém se nejprve podívá, jestli partner není uveden jako aktivní v součanosti v BlackListu a jestliže je, budou na faktuře (či jiném odbytovém dokladu) uvedeny údaje druh úhrady a splatnost podle předvolby, nalezené v záznamu z tabulky BlackList. Tato funkcionalita se uplatní také tehdy, pokud faktura (či jiný doklad) vznikne jako výsledek funkce Zpracovat na jiný doklad (např. faktura vznikne ze zakázky).

Spuštění

Z menu zvolte Uživatelský modul->Černá listina

Popis formuláře

alt

 

Formulář je standardní, pro vložení nového záznamu do BlackListu je nutno stisknout v uživatelském nástrojovém pruhu tlačítko Nový záznam. Poté vyplňte Název firmy, která se má ocitnout v BlackListu. Dále uveďte druh úhrady, který se objeví na faktuře při vyplnění odběratele z BlackListu. Údaj Splatnost faktury (dnů) určuje, jaké datum splatnosti se na fakturu vyplní. V případě existence odběratele v BlackListu se jako datum splatnosti faktury doplní datum o tolik dnů vyšší než aktuální datum, kolik je uvedeno v údaji Splatnost faktury (dnů).

Platnost záznamu v tabulce BlackList můžete omezit údaji Platí od a Platí do; přitom údaj Platí do musíte vyplnit (ale můžete vyplnit i například 31.12.2050 ve smyslu „navždy"). Když pak systém dohledává při vyplňování odběratele faktury v BlackListu, vezme v potaz jen ty záznamy pro daného partnera, které jsou nestornované a zároveň vyhovují

pravidlu, že aktuální datum se nachází v intervalu Platí od až Platí do záznamu.

Uživatel KOSTKA Pro SB zde může uvést i poznámku, která bude zobrazena při tvorbě faktury při vyplňování odběratele.

Parametry BlackListu

Když stisknete tlačítko na detailu formuláře, zobrazí se parametry BlackListu.

alt

 

Vždy, když budete zadávat nový záznam v tabulce, systém předvyplní druh úhrady pro daného partnera právě údajem z parametrů Běžný druh úhrady, analogicky pro údaj Splatnost faktury (dnů).

Údaj Automatické stornování po uplynutí platnosti funguje tak, že systém automaticky z tabulky BlackList odstraňuje (stornuje) záznamy, jejichž interval platnosti již uplynul.

Údaj Používat modul BlackList určuje, zda se bude ve faktuře modul používat. Toto nastavení slouží k tomu, že je možno (např. dočasně) funkcionalitu modulu vypnout.

Zaškrtněte, na kterých dokladech bude tato funkce aktivní (v obrázku je nastaveno, že na zakázkách a odběratelských fakturách); na jiných než zaškrtnutých dokladech nebude kladeno žádné omezení.

Fungování modulu v praxi

Otevřeme si formulář odběratelské faktury, zde vyplníme partnera (v příkladu z obrázku: „Zahradník, a.s."), kterého jsme uvedli s platným intervalem v BlackListu.

Po výběru odběratele se objeví následující hlášení:

alt

 

Tato hláška uvádí poznámku uvedenou v záznamu BlackListu, který se v tabulce vyhledal: vyhledává se podle aktuálního datumu a odběratele ve všech nestornovaných záznamech (poznámka: záznamů může být i více: např. více intervalů do budoucnosti, při sezónním nepravidelném placení u některých odběratelů). Program vždy vybere aktuální právě platný záznam. Z něj zobrazí poznámku (v našem příkladu se jedná o text „Pro zhoršení ...") a na fakturu (doklad) doplní druh úhrady podle nastavení (v našem příkladu na Hotově) a analogicky upraví i datum splatnosti. Kdybyste chtěli zavést systém kupříkladu jemněji členěných podmínek vydávání na fakturu (např. 3 kategorie podle splatnosti faktury), můžete založit 3 další druhy úhrad a tyto uvádět u partnerů do BlackListu s různými časovými úseky, kreré ve dnech oddělují datum vystavení od data splatnosti, které se automaticky doplní na fakturu, v případě použití modulu BlackList.

Stejná funkcionalita doplněna také do standardní funkce systému KOSTKA Pro SB, která se jmenuje Zpracovat na jiný doklad. Bude-li tedy cílovým dokladem této funkce odběratelská faktura, bude systém hledat v tabulce BlackList, zda nemá použít některý záznam k tomu, aby upravil platební podmínky nově vystavované faktury. Pokud najde takový záznam, upraví platební údaje na faktuře a podá o tom uživateli zprávu na obrazovku stejně jako to bylo popsáno v předchozím odstavci.

Poznámka: pokud odběratelská faktura (doklad) vznikne v systému jiným než dvěma výše popsanými způsoby (ruční zápis, výsledek funkce Zpracovat na jiný doklad), systém žádnou kontrolu na BlackList neprovádí.

 

 

Dejte nudnou práci robotům

V pondělí si vyjedeme v KOSTKAPro dlužníky a začneme je upomínat, začneme e-mailem.

Ve středu si vyjedeme v KOSTKAPro dlužníky a začneme je upomínat, začneme e-mailem.

V pátek si vyjedeme v KOSTKAPro dlužníky a začneme je upomínat, začneme e-mailem.

V pondělí si vyjedeme v KOSTKAPro dlužníky a začneme je upomínat, začneme e-mailem.

 

 

Ve středu se klasiky ptáme „A nešlo by to, Antone Petroviči, jinak?" „Šlo," odpovídáme v tomto článku, „dejte práci robotům."

Úkolem nadstavbové částky systému KOSTKA Pro robot upomínkovač je zajistit pravidelné zasílání výzev k zaplacení dlužných faktur. Robotovi stačí jen říci, na jaké e-maily má posílat výzvy, k čemuž stačí vyplnit e-mail a přidat znak hvězdička do uživatelského údaje/kódu klienta.

Robot upomínkovač

Robot pak již sám v pravidelných intervalech prochází dlužné faktury, zjišťuje dobu prodlení a výši dluhu (abychom neupomínali dlužnou jednu korunu) a označeným referentům odběratelů zasílá e-maily, kde jsou uvedeny dlužné částky a doba prodlení. Pokud je u jedné firmy více označených adres, pošle upomenutí na všechny adresy. Na závěr pak pošle managmentu firmy souhrnné hlášení o zaslaných upomenutích.

Toto hlášení vypadá takto:

 

robot upomínkovač hlášení

Povšimněte si, že předměty e-mailu jsou různé, aby nebylo až tak lehké nastavit podmínky pro automatické smazání na straně příjemce.

V praxi je třeba jen zpracovávat včas bankovní výpisy, aby nedošlo k upomínání již ve skutečnosti zaplacených faktur.

Z technického hlediska chod zajišťuje program zapsaný ve Visual Basic Scriptu, který je uložen na Microsoft SERVERU, nejjednodušeji tam, kde je i SQL SERVER. Tento program je volán v pravidelných intervalech SQL SERVER AGENTEM, který je součástí SQL SERVERU (nikoli verzí MSDE a EXPRESS). Periodu volání je možno nastavit velice přesně, například každý pracovní den v 10:00, každé úterý a čtvrtek v 11:00, stejně tak je možno nastavit v programu texty upomínání, předmět e-mailu, případně i další vzhled HTML e-mailu. Spolupráce s poštovním programem je řešena dle toho, jaký způsob je ve firmě používán (pomocí služby CDO, CDONTS nebo pomocí naší komponenty spolupracující se SMTP serverem).

Pracujete-li s daty v XLS souborech a potřebujete je naimportovat do informačního systému KOSTKA, máme pro Vás řešení. Nemusíte je přepisovat ručně, řádek za řádkem, stačí stisknout jedno tlačítko. Vvytvoříme Vám importní soubor, který všechna data do sytému KOSTKA zapíše hromadně a ještě je přitom zkontroluje.


Někteří uživatelé už tímto způsobem provádějí import prodejních a nákupních cen, import skladových karet nebo import položek dokladů. Možné jsou importy jakýchkoliv dat: od importů stazek v dopravě až po importy specifických dat Vaší výroby.


Ovládání těchto importních XLS souborů je přitom velice jednoduché: nakopírovat data, nastavit vstupní hodnoty a stisknout tlačítko.
Jak se ale provádí nakopírování dat? Ve zdrojovém souboru si označíte celý blok dat (buď myší, nebo kliknete do levě horní buňky bloku a pak stisknete klávesy Shift+Ctrl+End). Stsknutím kláves Ctrl+C zkopírujete celý blok do schránky, přesunete se do příslušného souboru, kam chcete data zkopírovat, postavíte se do levé horní buňky cílového bloku a stisknete klávesz Enter. Tím se obsah schránky přemístí do požadovaného místa.
Chcete-li data v importním souboru smazat, nejjednodušší je odstranit celé řádky. Celý řádek odstraníte kliknutím úplně vlevo, na číslo řádku; blok těchto řádků označíte opět s přidrženou klávesou Shift. Stisknutím pravého tlačítka myši na obarveném bloku vyvoláte kontextovou nabídku, ze které vyberete volbu Odstranit.


Bližší informace o možnostech importu Vám podá Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. .

 

Myslíme na Vás i v těchto nelehkých dobách a snažíme se, abychom Vám co nejvíce zjednodušili, zpříjemnili Váš obchod a zároveň vylepšili Vaši pozici na trhu.

 

V těchto dnech je takřka nezbytnost pro udržení se na trhu být online a provozovat eshop. Protože si tuto nutnost uvědomujeme, přicházíme s eshopem postaveným na řešení Prestashopu, který je komunikačně propojený s IS KOSTKA.

 

Díky tomuto řešení je možné přenášet velké množství informací od skladových zásob, obrázků, přes vlastnosti a parametry produktů až po skladové pohyby do eshopu a to vše automaticky. Veškeré změny, které provedete v IS KOSTKA, jsou automaticky převedeny do Vašeho eshopu. Naopak, pokud na svém eshopu například produkt prodáte, tato změna se automaticky projeví i v IS KOSTKA.

 

Nespornou výhodou Prestashopu je, že jej lze provozovat online, offline nebo zcela „beznákupově“ jako katalog. Tato flexibilita Vám jistě ušetří spoustu práce a času ve Vašem podnikání.

 

Pokud Vás naše novinka zaujala, neváhejte nás kontaktovat pro nezávaznou ukázku.

Těšíme se na Vás.

 

alt

Viac článkov...

AKTUALITY

Prev Next

21 Okt 2021

Odúčtování výdejek při odvolání skladové uzávěrky

Do sekce Návody - Účetnictví byl přidám článek Odúčtování výdejek při odvolání skladové uzávěrky. více


29 Sep 2021

(ČR) Daňový kalendář Září 2021

  Celý daňový kalendář naleznete ZDE: (ČR) Daňový kalendář Říjen 2021 více


29 Sep 2021

(SR) Daňový kalendář Október 2021

  Celý daňový kalendář naleznete ZDE: (SR) Daňový kalendář Október 2021         více


23 Sep 2021

Konsignační sklady

Do sekce Návody->Odbyt byl přidán článek Konsignační sklady více


22 Sep 2021

Nejčastější potíže při spuštění

V sekci Návody - Obecné byl aktualizován článek Nejčastější potíže při spuštění. více


21 Sep 2021

Obaly a EKOKOM

Ve verzi 7.185 bylo upraveno zpracování obalů pro výkaz EKO-KOM. Kromě stávající možnosti, kdy na každém dokladu byl rozepisován počet a druh obalu, je nyní možno použít nový režim, kdy obal a množstv... více


31 Aug 2021

(SR) Daňový kalendář September 2021

  Celý daňový kalendář naleznete ZDE: (SR) Daňový kalendář September 2021         více


31 Aug 2021

(ČR) Daňový kalendář Září 2021

  Celý daňový kalendář naleznete ZDE: (ČR) Daňový kalendář Září 2021 více


11 Aug 2021

(SR) Daňový kalendář August 2021

  Celý daňový kalendář naleznete ZDE: (SR) Daňový kalendář August 2021         více


11 Aug 2021

(ČR) Daňový kalendář Srpen 2021

  Celý daňový kalendář naleznete ZDE: (ČR) Daňový kalendář Srpen 2021 více