Základná suma životného minima (na jednu plnoletú fyzickú osobu) sa na obdobie od 1.7.2022 do 30.6.2023 mení z pôvodnej sumy 218,06 eur na 234,42 eur mesačne.

 

V IS Kostka si nový záznam mzdových parametrov platných od 1.7.2022 založte ručne: vytvorte kópiu aktuálneho záznamu v okne s mzdovými parametrami (Program -> Mzdy a personalistika -> Číselníky -> Mzdové parametre -> Ostatné legislatívne parametre) a aktualizujte príslušné údaje – platnosť a čiastku životného minima), alebo si môžete stiahnuť skript a voľbou Program -> Správa systému -> Inštalácia skriptov zariadiť jeho vykonanie, ktoré vytvorí príslušný záznam automaticky.


Nové mzdové parametre sa prvýkrát uplatnia pri výpočte miezd za júl 2022.

 

 

 

Od 1.7.2022 se zvyšuje životní a existenční minimum o 8,8 %. Životní minimum pro jednotlivce se tak zvýší o téměř 400 Kč z 4250 na 4 620 Kč a existenční minimum se zvýší z 2 740 na 2 980 Kč. Z částky životního minima se odvozují některé dávky státní sociální podpory (přídavek na dítě, porodné, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc, příspěvek na živobytí). Při výpočtu exekucí má rozhodující vliv na určení nezabavitelné částky.

 

V IS Kostka si mzdové parametry platné od 1.7.2022 založte ručně: vytvořte kopii aktuálního záznamu v okně s mzdovými parametry (Program -> Mzdy a personalistika -> Číselníky -> Mzdové parametry -> Ostatní legislativní parametry) a aktualizujte příslušné údaje – platnost a částku životního minima), nebo si můžete stáhnout skript a volbou Program -> Správa systému -> Instalace skriptů zařídit jeho provedení, které vytvoří příslušný záznam automaticky.

 

Nové mzdové parametry se poprvé uplatní při výpočtu mezd za červenec 2022.

 

 

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(SR) Daňový kalendář Júl 2022

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(ČR) Daňový kalendář Červenec 2022

 

Nejvyšší soud rozhodnul, že letošní mimořádně navýšené normativní náklady na bydlení se do výpočtu exekucí mají zahrnovat – částka NNB je z původní hodnoty 6 815 Kč zvýšena o 1 120 Kč, tedy na 7 935 Kč.

 

Úpravu výše částky si ve mzdových parametrech proveďte ručně (údaj najdete volbou v nabídce: Program -> Mzdy a personalistika -> Číselníky -> Mzdové parametry -> Ostatní legislativní parametry), nebo si můžete stáhnout skript a volbou Program -> Správa systému -> Instalace skriptů zařídit jeho provedení.

Pokud potřebujete pracovat se zálohami na vratné obaly, máme pro vás návod, jako zálohy na obalech řešit v informačních systémech KOSTKA Pro.

Do sekce návodů jsme pro vás připravili článek o tom, jak je v IS KOSTKA Pro řešeno zaokrouhlování plateb na 5 eurocentů. Článek si můžete přečíst zde.

Ve dnech 5-6. července 2022 nebude s ohledem na státní svátky k dispozici hotline. Vaše případné dotazy, zaslané na email, zpracujeme následující dny. Děkujeme za pochopení.

 

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(SR) Daňový kalendář Jún 2022

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(ČR) Daňový kalendář Červen 2022

Do sekce Návody - Účetnictví byl přidán článek Přidání definice účetního výkazu

 

Do sekce návodů Návody obecné jsme pro vás přidali popis, jak  nově filtrovat  pomocné okna  Hledej

 

Kromě zvýšení životního minima (od 1.4.2022 na 4 250 Kč) došlo k mimořádnému zvýšení částky normativních nákladů na bydlení pro rok 2022. Zvýšení je ve výši 1 120 Kč a platí zpětně od 1.1.2022.

 

Dle § 26a zákona 117/1995 Sb. se toto navýšení uplatňuje pro stanovení nároku a určení výše příspěvku na bydlení. IS KOSTKA jej tedy do výpočtu exekucí nezahrnuje.


Rozhodující je však stanovisko soudu, proto doporučujeme kontaktovat oprávněné osoby (exekutory, insolvenční správce) a konzultovat s nimi další postup.
V případě, že budou požadovat zahrnutí tohoto mimořádného zvýšení do výpočtu exekucí, zvyšte si částku normativních nákladů na bydlení pro rok 2022 z 6 815 Kč na 7 935 Kč ručně. Údaj najdete volbou v nabídce: Program -> Mzdy a personalistika -> Číselníky -> Mzdové parametry -> Ostatní legislativní parametry.

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(SR) Daňový kalendář Máj 2022

 

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(ČR) Daňový kalendář květen 2022

Do sekce návodů pro Odbyt a prodej jsme pro vás přidali popis, jak operativně zobrazit maži odběratelského dokladu.

Vážení uživatelé IS KOSTKA, v současné době je větší šance napadnutí databází, než tomu bývalo dříve. Rádi bychom vám touto cestou nabídli součinnost při nastavení maximální ochrany firemních dat. Níže je pro vás připraveno pár informací, jak zabezpečit svou síť i PC, a k tomu vám chceme nabídnout i jednorázovou kontrolu SQL Serveru za akční cenu 1.900,-Kč.

 

Jednorázová kontrola SQL Serveru od nás obsahuje:

1) kontrolu správnosti chodu systémových úloh SQL Serveru

2) kontrolu zálohování

3) kontrolu vnitřní integrity databází IS KOSTKA

4) kontrolu volného místa na disku SQL Serveru

5) kontrolu síly přístupových hesel, nastavení vzdáleného přístupu a ochrany stanic.

 

Navíc nabízíme:

- Zálohovat pravidelně na úložiště v cloudu, externí disk...

- Možnost pravidelných kontrol

- Odborné přenastavení přístupů od našeho IT oddělení

 

Součinnosti objednatele je požadována pro poskytnutí přístupu na server.

Termín a plnění dle dohody, kontrola může proběhnout vzdáleným přístupem nebo přímo u vás ve firmě.

Pro Vaši cenovou kalkulaci pište na email Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

 

Jak zabezpečit svou síť

Je potřeba zajistit bezpečnost jak jednotlivých zařízení, která internet využívají, tak i samotnou počítačovou síť, která je k internetu připojena. Připojení pomocí routeru rozdělujeme na připojení WAN (rozlehlá síť např. síť poskytovatele internetového připojení) a LAN (lokální síť např. domácí připojení). Přes nezabezpečený router může hacker proniknout do naší sítě, napadat PC, získat přístup k IP kameře a dalším zařízením, které jsou pomocí sítě připojeny.

 

Jak zabezpečit router:

1) změnit výchozí heslo k administraci routeru a nezapomenout uvádět ne jen velká a malá písmena, ale i číslice a speciální znaky

2) pravidelně aktualizovat operační systém routeru, tzv. firmware

3) veškeré bezdrátové sítě vytvořené routerem opatřit heslem, zde platí stejné pravidlo jako v bodě 1

4) filtrovat připojení nežádoucích zařízení do sítě (MAC adresa je tzv. fyzická adresa, která je přiřazována síťové kartě daného zařízení, např. běžného PC. U moderních síťových karet je možné ji virtuálně změnit.)

5) filtrovat nežádoucí obsah prostřednictvím systémů – routery umožňují nastavit, jaký obsah bude možné z konkrétního PC (či celé LAN) zobrazovat, zde je možné filtrovat obsah konkrétní MAC adresy

6) mít aktivní firewall routeru – úkolem firewalu je bránit místní síť před různými druhy útoků. Firewall totiž filtruje příchozí a odchozí data. Firewall také umí filtrovat konkrétní síťové služby, a to pomocí blokování konkrétních portů, na kterých služby běží (port je číslo od 0 do 65535, které označuje konkrétní službu, kterou počítač využívá). Pomocí zákazu portů lze také např. blokovat používání konkrétních komunikačních nástrojů, třeba skype.

 

Jak zabezpečit PC:

1) operační systém a nainstalované aplikace udržujme aktuální

2) pravidelně aktualizujme všechny aplikace, které máme na PC nainstalovány

3) používejme firewall

4) používejme antivirové programy

5) uživatelské účty mějme vždy zabezpečeny bezpečným heslem (optimální heslo by mělo obsahovat 9 až 12 znaků v kombinaci velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků. Silné heslo si můžeme nechat také vygenerovat pomocí online nástrojů, jako je např. https://www.avast.com/random-password-generator)

6) pro potřebu přihlašování „zvenku" si vytvořte pomocnou VPN

7) nezapomeňme na pravidelné zálohování dat návod zde https://www.kostka.net/cs/navody/navody-obecne/1068-zalohovani-dat-je-dulezite

 

Základní pravidla spojená s používáním hesel

1) vytvořte si silné heslo

2) pro každou službu používejte jiné heslo

3) udržujte si o svých heslech přehled

4) nastavte si možnosti obnovení hesla
5) používejte dvoufázové ověřování
6) heslo si nikdy nezapisujme např. na spodní část klávesnice či na lísteček, nalepený na monitor počítače. To platí také např. pro platební kartu – pin k platební kartě nezapisujme ani na kartu, ani na lísteček, který pak vložíme do peněženky do blízkosti platební karty.

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(ČR) Daňový kalendář duben 2022

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(SR) Daňový kalendář April 2022

 

 

 

 


Od 1.4.2022 se zvyšuje životní a existenční minimum přibližně o 10 %. Životní minimum pro jednotlivce se tak zvýší o 390 Kč na 4 250 Kč a existenční minimum vzroste o 250 Kč na 2 740 Kč. Z částky životního minima se odvozují některé dávky státní sociální podpory (přídavek na dítě, porodné, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc, příspěvek na živobytí). Při výpočtu exekucí má rozhodující vliv na určení nezabavitelné částky.

V Kostce bude měsíční částka životního minima nastavena automaticky, v příslušném upgradu.


V upgradu v.192 byla do okna Hl
ášenky sociální pojišťovně doplněna část pro odhlášení zaměstnance.

Do sekce návody -> nadstavby byl přidán návod (ČR) Hlášenky sociální pojišťovně od 1.4.2022.


Upgrade v.192 zahrnuje úpravy pro odvod pojistného na financování podpory v době zkrácené práce (Kurzarbeit). Při upgradu je u všech zaměstnanců automaticky nastaveno provádění výpočtu tohoto pojistného.

Do sekce návody -> nadstavby byl přidán návod (SR) Pojistné na financování podpory (Kurzarbeit), kde najdete více podrobností.

 

Microsoft kompletně ukončí podporu MS SQL Serveru 2012 už k 12.7.2022

 

IS KOSTKA Vám k tomuto dni nepřestane fungovat, ale měli byste vědět, že:

(a) tyto verze MS SQL Serveru mohou představovat bezpečnostní hrozbu,

(b) tyto verze nemusejí obsahovat nové funkce, které budeme chtít v dalších verzích IS KOSTKA používat.

 

Chcete-li si ověřit vaši verzi MS SQL Serveru pak spusťte IS KOSTKA a volte Nápověda->O programu.

V odstavci nadepsaném SQL Server najdete vámi provozovanou verzi. Pokud zde za slovy "Microsoft SQL Server" vidíte 2005, 2008 (RTM), 2008 (SP1), 2008 (SP2), 2008 (SP3), 2008 R2 (RTM), 2008 R2 (SP1) nebo 2008 R2 (SP2), pak se vás tato informace týká velmi. 

 

V tomto případě prosím kontaktujte naše oddělení podpory, kde vám rádi poradíme, jak postupovat pro instalaci novější verze.

 

Deatilní informace naleznete zde

 

 

 

Do sekce Návody - Obecné byl přidán článek Vytváření sad při exportu do Excelu

 

Celý daňový kalendář naleznete ZDE:

(ČR) Daňový kalendář březen 2022

Viac článkov...

AKTUALITY

Prev Next

25 Júl 2022

(SR) Zvýšenie životného minima

  Základná suma životného minima (na jednu plnoletú fyzickú osobu) sa na obdobie od 1.7.2022 do 30.6.2023 mení z pôvodnej sumy 218,06 eur na 234,42 eur mesačne.   V IS Kostka si nový záznam mzdovýc... více


25 Júl 2022

(ČR) Zvýšení životního minima

  Od 1.7.2022 se zvyšuje životní a existenční minimum o 8,8 %. Životní minimum pro jednotlivce se tak zvýší o téměř 400 Kč z 4250 na 4 620 Kč a existenční minimum se zvýší z 2 740 na 2 980 Kč. Z část... více


14 Júl 2022

Podepisování vystavených dokladů

  Podepisování vystavených dokladů bez nutnosti tisku dokladů Novinkou v našem IS KOSTKA je vytvoření nového modulu pro možnost umístění el.podpisu na vystavené doklady. Modul je vhodné použít pro p... více


13 Júl 2022

(SR) Daňový kalendář Júl 2022

  Celý daňový kalendář naleznete ZDE: (SR) Daňový kalendář Júl 2022 více


13 Júl 2022

(ČR) Daňový kalendář Červenec 2022

  Celý daňový kalendář naleznete ZDE: (ČR) Daňový kalendář Červenec 2022 více


01 Júl 2022

(ČR) Mimořádné zvýšení NNB i pro exekuce

  Nejvyšší soud rozhodnul, že letošní mimořádně navýšené normativní náklady na bydlení se do výpočtu exekucí mají zahrnovat – částka NNB je z původní hodnoty 6 815 Kč zvýšena o 1 120 Kč, tedy na 7 93... více


30 Jún 2022

(SR) Zálohované vratné obaly

Pokud potřebujete pracovat se zálohami na vratné obaly, máme pro vás návod, jako zálohy na obalech řešit v informačních systémech KOSTKA Pro. více


30 Jún 2022

(SR) Zaokrouhlení plateb

Do sekce návodů jsme pro vás připravili článek o tom, jak je v IS KOSTKA Pro řešeno zaokrouhlování plateb na 5 eurocentů. Článek si můžete přečíst zde. více


04 Júl 2022

Hotline ve dnech 5-6. července 2022

Ve dnech 5-6. července 2022 nebude s ohledem na státní svátky k dispozici hotline. Vaše případné dotazy, zaslané na email, zpracujeme následující dny. Děkujeme za pochopení.   více


08 Jún 2022

(SR) Daňový kalendář Jún 2022

  Celý daňový kalendář naleznete ZDE: (SR) Daňový kalendář Jún 2022 více