-
Pokiaľ chcete prispievať zaměstnancom do 3. piliera na DDS v našom programe je na to pripravená zložka s číslom 3200 v mzdových zložkách, ale neobsahuje žiadne vzorce. Výška príspevkov zamestnávateľa je súčasťou zamestnávateľskej zmluvy uzatvorenej medzi zamestnávateľom a DDS. Výška jeho príspevkov je najmenej 2% z vymeriavacieho základu zamestnanca, alebo príjmu zúčtovaného na výplatu. Výška príspevku sa pohybuje v rozmedzí 15-30€, alebo može byť nastavená aj ako konkrétne percento ze mzdy zamestnanca.
Výhodou 3.piliera pro zamestnávatelia je možnost zahrnúť do daňových výdavkov až do výšky 6% z hrubej mzdy zamestnanca.
Pre správne fungovanie v IS KOSTKA je poterebné najskôr nastavit si inštitúciu DDS v Program - Mzdy a personalistika - Číselníky - Úřady a inštitúcie pre odvody - Doplňková dôchodková spořiteľňa.
Pokiaľ bude príspevok zamestnávateľa pravidelný každý mesiac odporúčame nastaviť do pravidelných zložek. U každého zamestnanca si môžete odrazu predpripraviť aj jednotlivé platby. V Program - Mzdy a personalistika - Užívateľské dotazy nájdete Užívateľský dotaz s názvom Príspevky na DDS. Tiež odporúčame skontrolovaď v spracování miezd či sa strháva príspevok na DDS tak ako má.
Pre zamestnancov ktorí si chcú sami prispievať do DDS máme pripravenú zložku 9200, v této zložce taktiež nie sú nastavené vzorce z toho dôvodu že si zamestnanec sám môže určiť výšku priespevkov sám.
Ďalšie informácie nájdete v odkazoch tu:
https://www.financnykompas.sk/clanok/prispevok-zamestnavatela-do-3.-piliera-2023-aka-je-jeho-vyska
https://www.employment.gov.sk/sk/socialne-poistenie-dochodkovy-system/dochodkovy-system/iii-pilier-doplnkove-dochodkove-sporenie/ -
Dne 1. 2. 2023 nabyl účinnosti zákon č. 216/2022 Sb., kterým byla do zákona č. 589/1992 Sb. vložena právní úprava slevy na pojistném. Sleva náleží zaměstnavateli jen za zaměstnance v pracovním nebo služebním poměru (nelze uplatnit slevu např. ze zaměstnání na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr). Okruh zaměstnanců, za které zaměstnavatel může uplatnit slevu, je stanoven tak, aby se jednalo o osoby, jež z důvodu různých životních situací často nejsou schopny pracovat po stanovenou týdenní pracovní dobu. Proto je také podmínkou (až na jednu výjimku) sjednání kratší pracovní nebo služební doby, a to v rozsahu nejméně 8 a nejvíce 30 hodin týdně.
V IS KOSTKA jsme v upgrade 7.7.201 začlenili uvedenou možnost slevy na pojistném. Sleva na pojistném se dotkla několika částí, které si podrobněji dále popíšeme a je možné ji uplatňovat od zpracování mezd za únor 20223, tedy v březnu.
Oznámení záměru uplatnění slevy na pojistném u zaměstnance
Nejpozději před podáním výkazu „Přehled o výši pojistného“ za 2/2023 je potřeba oznámit záměr uplatňování slevy na pojistném u zaměstnance(ů) na ČSSZ. Zákon určuje, že s žádostí o slevu na pojistném musí být obeznámen zaměstnanec. Jedná se hlavně o seznámení zaměstnance s povinností informovat zaměstnavatele o změnách s dopadem na podmínky uplatnění slevy a v případě porušení této povinnosti, o plynoucích sankcích.
V IS KOSTKA jsme připravili do modulu mzdy novou část se „Záměr uplatňovat slevu na pojistném“, kterou je možné vybrat z nabídky Program, Mzdy a personalistika, Záměr uplatňovat slevu na pojistném. Po volbě této možnosti se otevře nové okno. Volbou "Nový doklad" se zapíše nové podání. Vyplnit je potřeba typ podání uplatnění/skončení/storno, datum oznámení od nebo do, vybrat zaměstnance (s přesností na pracovní poměr). Následně údaje uložit. Prvním krokem by tedy mělo být vytištění tiskové sestavy „Informace pro zaměstnance o uplatnění slevy“. Tato sestava se tiskne pro jednoho zaměstnance a je připravena k potvrzení jak zaměstnavatelem, tak zaměstnancem. Následujícím krokem je pak export datové věty pro portál ČSSZ (OZUSPOJ23), kde je možné záměr načíst a odeslat, znovu pouze pro jednoho zaměstnance. Typ podání storno není chápán jako storno přecházejícího podání, ale zrušení všech podání u zaměstnance.
Zde může dojít k situaci, že je záměr odmítnut ČSSZ, protože o slevu na uvedeného pracovníka již zažádal jiný zaměstnavatel. To by bylo v situaci, kdy by zaměstnanec neupozornil zaměstnavatele při podpisu „Informace pro zaměstnance o uplatnění slevy“, že již slevu podepsal u jiného zaměstnavatele. Následně je pak možné pro vlastní potřeby vytisknout samotné oznámení záměru.
Zpracování slevy na pojistném v modulu Mzdy
Sleva na pojistném se projevila v první řadě v parametrech mezd v části „Parametry sociálního pojištění“. Zde je uveden nový parametr „Procento slevy na poj… “ a upgrade do tohoto parametru uvedl 5% platných od 02/2023. Pro potřeby hlídání oprávněnosti slev je do parametrů „Ostatní legislativní parametry“ přidán parametr „Průměrná mzda“ a upgrade zde uvedl částku 40324 platnou od 01/2023. Další změna je ve mzdových složkách, kde je zavedena nová pomocná složka X7S1 – Základ pro slevu na SP (firma), která slouží jako informace o tom, že na zaměstnance je uplatňována sleva na pojistném. Dále je zavedena nová složka 7896 – Sleva na odvodu SP (firma). U této mzdové složky upgrade doplnil účtovací předkontace do Program, Účetnictví, Číselníky, Účtovací předpisy mezd. Zde je potřeba zkontrolovat předkontace, popřípadě upravit. Dále je upraven výpočet mezd tak, že u zaměstnanců se slevou na pojistném jsou do výstupních složek generovány nové složky v případě, že zaměstnanec vyhověl kontrolám při výpočtu. Je potřeba zmínit, že podmínky pro slevu musí být splněny celý měsíc a že program není schopen kontrolovat všechny skutečnosti, které opravňují ke slevě na pojistném. První část kontrol probíhá při nastavení slevy na odvodu sociálního pojištění v „Mzdové údaje k prac. Poměru“ na záložce „Daně, odvody“. Kontrolováno je:
- kód pracovního poměru (PP-Standardní prac.poměr)
- uvedení slevy jen na jednom PP
- důvod (vyplnění, věk nad 55, věk pod 21, student, zdrav.postiž.)
- týdenní úvazek (je-li uveden u všech PP, je-li v součtu v daném rozsahu 8-30 hodin)
Při samotném zpracování mzdy zaměstnance se provádějí ještě následující kontroly:
- součet všech základů s kódem PP nesmí být vyšší než 1.5násobek průměrné mzdy
- odpracované hodiny celkem za všechny PP nesmí přesáhnout limit 138 hodin (limit je případně přepočten nástupem a výstupem). Odpracované hodiny se nekontrolují v případě, že se jedná o důvod g) věk pod 21 let
- základ ze všech PP připadající na hodinu nesmí být vyšší než 1,15 % průměrné mzdy.
Program nekontroluje následující skutečnosti:
- Zaměstnanec pečuje o dítě mladší 10 let. Zaměstnanec nemusí mít dítě uvedeno v modulu Mzdy.
- Zaměstnanec pečuje o osobu blízkou.
- Zaměstnanec se připravuje na budoucí povolání.
- Zaměstnanec v období 12 měsíců nastoupil na rekvalifikaci.
Je tedy potřeba věnovat pozornost protokolu o zpracování mzdy. U pracovníků s více pracovními poměry je třeba nejdříve vypočítat mzdu u těch pracovích poměrů, kde se sleva neuplatňuje a jako poslední zpracovat ten, kde se sleva uplatňuje. Při opačném pořadí zpracování je třeba zpracovat mzdu pro poměr se slevou znovu. Kontrola rozsahu hodin a částek se provádí za všechny pracovní poměry ju zaměstnavatele.
Dále jsou změny provedeny v částech Odvod sociálního pojištění (tiskové sestavy) a Přehled vyměřovacích základů (tiskové sestavy, exportní šablony). Poslední změněnou částí je pak tvorba hromadného příkazu k úhradě z modulu Mzdy.
Nastavení slevy u zaměstnance
Samotné nastavení slevy se provede v okně „Mzdové údaje prac.poměru“ na záložce „Daně, odvody“. Zde je potřeba v případě slevy na pojistném zadat nový záznam kopií původního, s platností od 02/2023 a do volby „Sociální pojištění“ vybrat volbu „Sleva na pojistném“. Dále pak důvod slevy, který bude uveden na výkazu do SP. Je možné, že zaměstnanec má více důvodů pro slevu na pojistném. V případě zániku aktuálně uváděného důvodu pro slevu na pojistném, je potřeba tento údaj aktualizovat. Při hlášení záměru se na ČSSZ neuvádí ani záměr, ani pracovní poměr.
Výstupy z mezd jsou upraveny tak, aby odpovídaly změnám platným od 02/2023. Ve výstupech je sleva na pojistném počítána jako 5% ze součtu všech vyměřovacích základů, výsledná částka je zaokrouhlena tak, jak je uvedeno v zákoně.
-
V důsledku novelizace prováděcí vyhlášky vyhláškou č. 237/2022 Sb. stanoveny jsou od 20.8.2022 takto:
• 120 Kč až 142 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
• 181 Kč až 219 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
• 284 Kč až 340 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodinV případě stravovacího paušálu je do 19.8.2022 částka 82,60 Kč Od 20.8.2022 je stravovací paušál osvobozen do částky 99,40 Kč.
V IS KOSTKA Pro si pro stravenkový paušál na vaší složce změnte hodnotu částky ve vzorci (např. vst_DNY_SLOŽKY*90)
-
Pracovníkovi, který je vedoucím na letním táboře náleží náhrada mzdy. ČSSZ tento případ na svých stránkách srozumitelně vysvětluje, a to i s příklady. Je to k nalezení na stránce: https://www.cssz.cz/refundace-nahrady-mzdy
Částka, kterou může za týden zaměstnanec dostat 34 611Kč. Týden neznamená pouze 5 nebo 7 dní za sebou, ale může si ho klidně vyčerpat po jednotlivých dnech třeba v průběhu celého roku. Nárok je na 7 (sedm) dnů, záleží na tom jaké má směny a také na tom, jak si zaměstnanec určí to volno vyčerpat. Takže vlastně můžete ČSSZ podávat k refundaci po sedm měsíců vždy jeden den, v součtu nesmíte překročit částku 34 611 Kč.
Těžko tedy určit nějaký vzorec, který by toto hlídal. Doporučuji vytvořit novou mzdovou složku "Náhrada mzdy při osobních překážkách-tábor", např. 5211, která ovšem bude mít stejný vzorec jako obyčejná složka "Náhrada mzdy při osobních překážkách", což je "vst_HODINY_SLOŽKY*prp_PRŮMĚR_PPN"
Pokud tuto složku použijete pouze pro dny jdoucí za sebou, pohlídejte si max. možnou částku, kterou můžete případně ve vstupech mezd přepsat ručně. Pokud budete složku používat v průběhu roku několikrát (u stejného zaměstnance), budete si v sestavě "vybrané mzdové složky" hlídat, kolik jste mu již vyplatili, aby součet nepřesáhl max. možnou částku.
Pokud má zaměstnanec průměr vyšší, než mu ČSSZ zrefunduje a chcete mu jej vyplatit, přidejte mu ten zbytek na složce 149x jako odměnu.
Na tiskopis od ČSSZ "Žádost o úhradu poskytnuté náhrady mzdy (platu) při pracovním volnu souvisejícím s akcí pro děti a mládež" vyplňte datum, výši náhrady mzdy a pojistné zaplacené zaměstnavatelem. Z částky, která je na mzdové složce 5211, vypočtěte pojistné na SP (24,8%) a pojistné na ZP (9%), toto zapíšete do kolonky a odešlete. -
Počnúc rokom 2021 sa ku každému pracovnoprávnemu vzťahu bude priraďovať nové číslo – identifikačné číslo pracovnoprávneho vzťahu (IČPV) a tiež nový príznak Cudzinec.
IČPV bude povinný údaj vo všetkých dokumentoch vo vzťahu k sociálnej poisťovni (RLFO, ELDP,hlásenia o odvodoch).
Z tohto dôvodu sa menia formuláre a štruktúry XML dát odosielaných na SP. Na prihláške nového zamestnanca na SP (cez RLFO) sa IČPV nevypĺňa; bude pridelené poisťovňou pri prijatí prihlášky a zaslané zamestnávateľovi, ktorý si ho poznačí pre ďalšiu komunikáciu (v IS KOSTKA to bude v okne Zamestnanci – základné údaje, záložka Pracovné pomery).Ďalšou novinkou pri prihlásení nového zamestnanca je údaj Cudzinec, ktorý vyznačíte, ak ide o zamestnanca, ktorý nemá trvalý pobyt v SR.
Do IS KOSTKA bol dorobený doplnok na import čísiel IČPV z CSV dátového súboru, ktorý je (od 14.01.2021) k dispozícii na stiahnutie z webu sociálnej poisťovne*).
Táto funkcia je dostupná cez Program->Mzdy a personalistika->Import IČPV zo soc.poisťovne.
Postupujte nasledovne:
- stiahnite si CSV súbor dakade na disk
- voľte Program->Mzdy a personalistika->Import IČPV; tu budete vyzvaní na nalistovanie CSV súboru
- zobrazí sa vám okno, kde uvidíte spárovanie dát zo SP s dátami v IS KOSTKA
- označené budú riadky, kde treba doplniť IČPV do databázy IS KOSTKA.
- prejdite zoznam, pričom venujte pozornosť riadkom, kde je viac pracovných pomerov (ak máte takých); v prípade pochybností o správnom spárovaní tieto riadky odznačte (IČPV doplníte napokon rukami na kartu pracovného pomeru)
- na záver (pri zavretí okna krížkom) budete dotázaní, či u označených záznamov IČPV doplniť na karty prac.pomerov: Áno=doplniť, Nie=nič sa nevykoná, Storno=návrat do okna
Funkciu môžete spúšťať opakovane (vždy po prihlásení nového prac.vzťahu, alebo vždy pred odoslaním akéhokoľvek hlásenia na SP, ktoré si vyžaduje zaslanie IČPV. Samozrejme, môžete aj IČPV
dopĺňať na kartu prac.pomeru aj rukami.
Poznámka: Novela zákona vzišla v platnosť v posledných dňoch vlaňajška a ani sama sociálna poisťovňa v prvých dňoch januára nebola pripravená na nové štruktúry, nehovoriac o tom, že schémy pre XML dáta (dôležité pre vývojárov softvéru) ešte všetky nie sú zverejnené. Z tohto dôvodu sú v upgrade 7.7.180 k dispozícii zatiaľ iba XML šablóny pro RLFO (prihlášky, odhlášky a zmeny); ostatné dodáme ich akonáhle to bude možné.
*) IČPV získate takto:
Na stránkach socpoist.sk, v sekcii Sociálna poisťovňa - Zoznam všetkých správ (socpoist.sk) : Kde je viditeľné IČPV
IČPV je viditeľné v časti „Register“, po zvolení obdobia alebo zadaní konkrétneho rodného čísla. Zobrazí sa spolu s konkrétnym poistením a doteraz zobrazovanými údajmi, ktoré sú propagované z cieľového informačného systému po spracovaní RLFO minimálne 2 krát za deň. Ide o odporúčané miesto na zobrazenie IČPV. V časti „Register“ je od 14.1.2021 dostupné aj tlačidlo na stiahnutie zoznamu poistení spolu s IČPV, vo formáte CSV (zoznam určený na spracovanie softvérom). Taktiež je viditeľné v časti „Prehľad - Registračný
list fyzickej osoby“ po kliknutí na číslo dokumentu EZU. Zobrazí sa spolu so stavom spracovania dokumentu „spracovaný“, ktorý je z cieľového informačnom systému propagovaný ihneď po samotnom spracovaní RLFO, tzn. skôr ako v časti „Register“. -
Mnozí z nás se jistě zaradovali, že byla schválena novela, která umožňuje zaměstnavatelům od ledna 2021 používat stravenkový paušál. Co to vlastně znamená a co pro to musíme udělat:
Stravenkový paušál je benefit od zaměstnavatele = příspěvek na stravu zaměstnancům. Nejprve ho lze použít pro výplaty za LEDEN 2021, a protože se vyplácí podle počtu odpracovaných dnů, reálně ho zaměstnanci dostanou až v měsíci únoru. Náleží za každý odpracovaný den, kdy zaměstnanec strávil na pracovišti alespoň 3 hodiny, nenáleží za den, ve kterém má zaměstnanec nárok na stravné za pracovní cestu.
-
V této podivné době bylo mnoho firem nuceno přijmout nepopulární opatření, které mělo za důsledek uzavření provozu a nedobrovolné absence spousty zaměstnanců. Všichni jsme se už nejspíš shodli na tom, že zaměstnancům, kterým nemůžeme přidělovat mzdu, musíme i tak vyplácet náhradu mzdy - a ať už zvolíme jakoukoliv její výši, nesmíme vyplácet méně, jak 60% průměrné mzdy. Jak toho docílit v KOSTCE?
Nejprve se přesvědčíme, zda máme všichni připravenou mzdovou složku Náhrada mzdy při překážkách v práci na straně zaměstnavatele. Mzdová složka se vytváří ze stejnojmenné skupiny mzdových složek, č.skupiny 53. Vytvořená mzdová složka tedy bude mít číslo složky, např. 5300.
Návod na vytvoření nové mzdové složky: Otevřeme si seznam mzdových složek (program -> mzdy a personalistika -> číselníky -> mzdové složky). Pokud mzdovou složku 53XX nenajdeme, zvolíme z horní lišty volbu "nový doklad" vybereme z rolovacího seznamu na nové kartě mzdovou skupinu 53 a zapíšeme nové číslo mzdové skupiny (5300). Novou mzdovou složku si pojmenujeme. Zkontrolujeme atributy mzdové složky, která musí zvyšovat finanční příjem, započítává se do základů SP i ZP. Navíc složka eviduje datumy, pracovní dny, hodiny a částky. Do PPN se nezapočítává. Na složce použijeme vzorec, který pro 60% průměrné mzdy bude vypadat takto:vst_HODINY_SLOŽKY*prp_PRŮMĚR_PPN*0.6Potom zkontrolujeme, zda tuto mzdovou složku, č.5300, máme připravenou v číselníku pracovních kalendářů, a to ve všech, které používáme. Typ doby v číselníku je 11 - Překážky firmy a typ dne je pracovní den.
Máme-li všechno připraveno, zvolíme tuto připravenou mzdovou složku při zpracování docházky, jako náhradu neodpracované doby. Můžeme zvolit Z jako začátek a K jako konec, nejspíš ale budeme potřebovat na konci měsíce písmeno P jako pokračování do dalšího měsíce. Nezapomeňte si nově použitou mzdovou složku přidat do účtovacích předpisů mezd!
Na závěr si dovolím malé upozornění: nezapomínejte na to, že zkrácený název mzdové složky je ten název, který se tiskne na výplatním lístku. Zvolte ho tedy srozumitelně. -
Ze zprávy sociální pojištťovny:
Po novele zákona od 27. 3. 2020 – teda len v čase trvania krízovej situácie v súvislosti s COVID-19 (mimoriadna situácia, núdzový stav, výnimočný stav):
I Ošetrovné.
Poistenec má nárok na ošetrovné,
ak osobne a celodenne ošetruje dieťa do dovŕšenia 16. roku veku (potrebné potvrdenie pediatra, keď ide o dieťa po dovŕšení 11. roku veku) alebo...
ak sa stará o príbuzného v priamom rade, súrodenca, manžela, manželku alebo rodiča manžela alebo manželky,...II Nemocenské.
Zamestnanec, SZČO a DNPO, ktorý bude uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu nariadenia karanténneho opatrenia alebo izolácie, bude mať nárok na nemocenské vo výške 55% DVZ od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, tzn. nemocenské od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti bude vyplácať Sociálna poisťovňa.Jak zapsat takovou nemocenskou do mezd v systému KOSTKA Pro?
V části docházka použijte hned pro první den složku 14:
Vyplňte číslo neschopenky (tlačítko poznámka) a dejte OK.
Odsouhlaste hlášení:
Při zpracování mezd se pak ve vstupních složkách objeví složka 6100:
Pokud docházku nepoužíváte, zapište složku 6100 přímo do vstupních složek.